ZAFASCYNOWANA FATALIZMEM

KAROLINA BORKOWSKA
Muka na Sztukę

„White Band No. 27”, Mark Rothko

Nasz stan psychiczny definiuje naszą kreatywność, a współistnienie z tym metafizycznym bólem daje możliwość bardziej świadomie i pełniej zdefiniować sytuacje, które (naturalnie) później są podstawą twórczości. 

Czytaj dalej

ROZMIAR, KTÓRY MA ZNACZENIE

AGNIESZKA BYKOWSKA
Muka na Sztukę – Lucian Freud

„Pregnant Girl” (fragment), 1960-1

Wielu krytyków twierdzi, że Freud był ostatnim ogniwem malarstwa figuratywnego. I zgadzam się z tym stwierdzeniem. Bo cóż więcej można powiedzieć o odtwarzaniu rzeczywistości w sztuce dziś?

Czytaj dalej

SZTUKA ZRANIONA

AGNIESZKA BYKOWSKA
Muka na Sztukę

Frida Kahlo obraz pt. Diego w moich myślach

Frida Kahlo Diego w moich myślach, 1943

W obu przypadkach stajemy przed obrazem kobiety zranionej – czy to przez mężczyznę, czy przez samotność i fizyczną udrękę. Zderzenie z tymi dziełami staje się tym dotkliwsze, że ból zaprezentowany przez artystki wytrąca się ze sfery fizycznej i ucieka w rejony niedostępnej i zaszyfrowanej podświadomości.

Czytaj dalej

CHCĘ TO MIEĆ NA ŚCIANIE

AGNIESZKA BYKOWSKA 

Muka na Sztukę 

Bernard Buffet Le Poulpe géant

B. Buffet – Le Poulpe géant, 1989                                                            źródło: museebernardbuffet.com

Budzimy się w zachowawczo urządzonym, minimalistycznym mieszkaniu i nagle dowiadujemy się, że od teraz minimalizm jest „fe”, że trzeba dużo i głośno. W takiej sytuacji rozsądnym byłoby się zatrzymać i pokusić o chwilę zastanowienia.

Czytaj dalej