Bydgoski dwumiesięcznik kulturalny skupiający autorów z całej Polski wokół ogólnoświatowej tematyki kulturalnej

AGNIESZKA BYKOWSKA Aleja Nieznanego Poety – MPKNZAP #1 Kilka dni temu, kiedy napisałam Ewelinie o pomyśle wprowadzenia na Aleję Nieznanego Poety nowego cyklu, opisałam ten wymiar poezji jako zapis leśno-duchologicznego mistycyzmu. 

Czytaj dalej

AGNIESZKA BYKOWSKA Aleja Nieznanego Poety – Adrienne Rich Autorka zapewnia nas w tytule tomu o symbolicznej liczbie wierszy. Owa liczba oznacza zawieszenie między światem materialnym, a duchowym, a także osiągnięcie wieku dojrzałego. Wszystko wskazuje na to, że tomik ten jest dla autorki swoistą manifestacją jej wewnętrznej, homoseksualnej dojrzałości.

Czytaj dalej

AGNIESZKA BYKOWSKA Aleja nieznanego poety – W. H. Auden Auden z poety o klasycznej formie i stabilnej rytmice przekształca się w wyzwolonego artystę wstępującego na ścieżkę, którą ktoś już wcześniej zdążył spustoszyć. I ten właśnie powiew poetyckiej post-apokalipsy wpuszcza do swojej twórczości.

Czytaj dalej

AGNIESZKA BYKOWSKA Aleja nieznanego poety – Raymond Federman Przy pierwszym kontakcie z przypadkowym wierszem Federmana odbiorca nie bez przyczyny doznaje dezorientacji, gubiąc się w korytarzach słów. Na początku wzrok biega po nich przypadkowo, łapiąc się czego popadnie.

Czytaj dalej